تحصیل در آلمان ، بررسی شرایط تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل در آلمان ، بررسی شرایط تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل در آلمان بدلیل سطح بالای آموزش و هزینه های اندک هدف بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد . امروزه برخی از کشورهای اروپا نظیر آلمان به دلیل ارائه درس های دانشگاهی رایگان و یا کم‌هزینه و امکانات رایگان، به مقصد رویایی دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. تعداد دانشجویان خارجی در سال‌های گذشته در آلمان رشد چشمگیری داشته است این افزایش دانشجو شامل حال دانشجویان ایرانی هم می‌شود. یکی از جذابیت‌های دانشگاه های آلمان برای دانشجویان بین المللی شهریه پایین و حتی امکان تحصیل رایگان در آلمان است. جذابیت اصلی ادامه تحصیل در آلمان زبان رسمی این کشور یعنی آلمانی است که بنا به رشته انتخابی دانشجویان می‌تواند زبان تحصیلی ایشان علاوه بر انگلیسی انتخاب گردد.

 تحصیل در آلمان منجر به اخذ اقامت در این کشور می شود. شما پس از اتمام تحصیلات خود، ۱۸ ماه وقت دارید که در آلمان کار پیدا کنید و ۳ سال پس از کار در آلمان، اقامت دائم خود را از این کشور دریافت خواهید .

برای اخذ ویزا آلمان از این طریق ، حتما باید از یک کالج و یا یک دانشگاه پذیرش داشته باشید. کالج، موسسه آموزشی است که می تواند به دانشگاه وابسته باشد و یا موسسه آموزشی آزاد باشد. وظیفه کالج، آموزش زبان آلمانی یا انگلیسی است و یا دروس پیش نیاز دانشگاه را به دانشجویان ارائه می دهد. به طور عمده، در ابتدا به متقاضی ویزای تحصیلی ۳ ماهه داده می شود. متقاضی پس از ورود به خاک آلمان می بایست با مراجعه به اداره امور اتباع خارجه شهر خود، نسبت به تمدید ویزای تحصیلی آلمان خود اقدام نماید. در گرفتن پذیرش تحصیلی از آلمان باید به این نکته توجه داشته باشید که رشته مورد نظر باید همان رشته ای باشد که در ایران آن را گذرانده اید و یا رشته ای شبیه به آن باشد، در غیر این صورت باید از مقطع لیسانس و با شرایط مربوط به آن پذیرش دریافت کنید.

به زبان ساده تر، رشته مورد درخواست شما برای اخذ پذیرش تحصیلی آلمان باید با رشته تحصیلی شما در مقطع پایین تر مرتبط باشد. بنابراین این ارگان مدارک را دریافت کرده و پس از بررسی درصورت واجد شرایط بودن مدارک را به دانشگاه مربوطه می فرستد. در فرایند اخذ پذیرش، نمره های دیپلم و یا دانشگاه و همچنین نمره زبان آلمانی و انگلیسی بسیار مهم است.

تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در مدارس آلمان باید مورد توجه قرار گیرد، به ویژه هنگامی که یک دانش آموز وارد مدرسه متوسطه می شود. در آلمان ممکن است کلاس های آمادگی، کلاس های دو زبانه، دوره های فشرده به دانش آموزان ارائه شود. طبق آخرین نظرسنجی، آلمان بین دانش آموزان 15 ساله در ریاضیات در رتبه 12، 9 در علوم و 20 در خواندن از میان 65 کشور و اقتصاد قرار گرفته است.  اکثر دانش آموزان باید تصمیم بگیرند که آیا در پایان دوره مدرسه ابتدایی، در سن 10 سالگی، یک رشته تحصیلی آکادمیک یا غیر آکادمیک را دنبال کنند، که یک نظام آموزش جداگانه در آلمان را ایجاد می کند. آموزش برای همه کودکان ساکن در آلمان سن شش سال تا 15 ساله اجباری است، اگر چه آموزش به طور کلی تا سن 18 سالگی ادامه دارد. سیاست آموزش عمومی در آلمان توسط وزارت آموزش و تحقیقات فدرال (BMBF) تعیین شده است، هر دولت فدرال (Länd) دارای وزارت آموزش و پرورش خود است که برنامه آموزشی، مدارس و استانداردهای خود را تنظیم می کند.

تحصیل در کالج های آلمان

کالج ها مراکزی وابسته به دولت می باشند که متقاضیان تحصیل در مقاطع بالاتر در آلمان را آماده می کند. کالج ها در آلمان یک ساله و دو ترمه می باشند و اگر شما در دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل می باشید در سال سوم می توانید برای خود دانشگاه درخواست بدهید. شما با داشتن مدارک دیپلم و دبیرستان و کارنامه قبولی کنکور می توانید برای کالج ها اقدام کنید. پس از حضور در کالج ها باید در یک امتحان پایانی شرکت کنید و با توجه به نمرات در دانشگاه ها پذیرفته می شوید. 37 کالج در آلمان مشغول به فعالیت می باشند که حدود 4 هزار دانشجوی خارجی دارند. قبل از شروع به تحصیل باید در آزمون اولیه آن پذیرفته شوید که این آزمون به زبان آلمانی می باشد بنابراین نیاز به داشتن مدرک آلمانی دارید.

تحصیل در دانشگاه های آلمان

برای تحصیل در دانشگاه های آلمان باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید و اگر شما متقاضیان قصد ورود مستقیم به دانشگاه و مقطع لیسانس را  دارید می بایست در هر رشته ای که قرار است تحصیل نمایید در همان رشته در ایران قبول شده باشید با گذراندن حداقل ۲۴ واحد می توانید برای ورود به مقطع لیسانس در آلمان اقدام نمایید از دیگر مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه در مقطع لیسانس داشتن مدرک زبان حداقل B1 آلمانی می باشد در اصل شما برای کشور آلمان برای تحصیل در دانشگاه های آلمانی زبان نیاز به مدرک زبان آلمانی B2 می باشید اما اگر فردی مدرک زبان B1 داشته باشد دولت به شخص اجازه می دهد یک سال برای اخذ مدرک B2 در آلمان حضور داشته باشد و در همان کشور مدرک زبان خود را اخذ نماید. لازم به ذکر است در این مقطع شما متقاضیان تحصیل در آلمان نباید بیش تر از ۴ الی ۵ سال گپ تحصیلی داشته باشید.

امتیازات تحصیل در آلمان شامل موارد زیر می شود:

  • امکان تحصیل به صورت رایگان (حدوداً ۳۵۰ یورو برای هر ترم) و آموزش معطوف به کار.
  • امکان تحصیل به زبان انگلیسی.
  • امکان تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان.
  • اجازه‌ی اقامت به مدت ۱۸ ماه بعد از اتمام تحصیل به منظور یافتن کار و اخذ ویزای کاری.
  • امکان اخذ اقامت دائم بعد از اتمام تحصیلات
  • امکان تحصیل در رشته‌های هنر، مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و…
  • امکان کار در کنار تحصیل و پوشش کلیه‌ی مخارج زندگی
  • امکان کار برای همسر دانشجو به صورت تمام وقت.
  • اعتبار بالای ویزای دانشجویی آلمان و امکان رفت و آمد به کشورهای حوزه شنگن بدون نیاز به ویزا.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس
هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس
شرایط تحصیل در مدارس کانادا + هزینه های تحصیل
شرایط تحصیل در مدارس کانادا + هزینه های تحصیل