تفاوت اقامت کانادا و سیتیزن شیپ چیست؟

تفاوت اقامت کانادا و سیتیزن شیپ چیست؟

تفاوت اقامت کانادا و سیتیزن شیپ – کانادا یکی از مقاصد پر تردد ایرانیان برای تحصیل و اخذ اقامت دائم می باشد. مفاهیمی چون سیتیزن‌شیپ یا شهروندی کانادا ، اقامت دائم و اقامت موقت از جمله مواردی است بسیاری از افراد آنها را باهم اشتباه می گیرند. در ادامه به طور اجمالی به تفاوت های آنها پرداخته می شود.

اقامت دائم کانادا (Permanent Resident )

اقامت کانادا به وضعیتی گفته می شود که ثبت نام کنندگان برنامه های اقامتی کانادا موفق به دریافت ویزا شده و وارد خاک کانادا می شوند. اخذ کارت اقامت کانادا پس از ورود توسط برنامه های اقامتی کانادا، حداکثر 2 ماه طول خواهد کشید. پس از دریافت کارت اقامت (PR ) متقاضیان می توانند از این پس با این کارت به کانادا ورود و خروج داشته باشند .

سیتیزن شیپ کانادا ( Citizenship)

سیتیزن شیپ ( تابعیت کانادا ) به معنای آن است که شخص شهروند کانادایی می باشد. سیتیزن شیپ کانادا یا در زمان تولد حاصل می شود و یا افرادی که توسط برنامه های اقامتی، به کانادا مهاجرت کرده اند پس از سپری کردن زمان مورد نیاز ، سیتیزن و موفق به دریافت پاسپورت کانادایی می گردند .

شباهت های مقیم کانادا و سیتیزن شیپ کانادا

شباهت های زیادی بین وضعیت افرادی که اقامت دائم و شهروندی کانادا را دارند وجود دارد. این شباهت ها بخصوص هنگامی که هر دو گروه در کانادا زندگی می کنند مشهود است:

  • برخورداری از اکثر حق و حقوق قوانین دولتی و استانی کانادا
  • برخورداری از حق کار زندگی و تحصیل در هر نقطه ای از کانادا
  • برخورداری از حق  استفاده از بیمه سلامت رایگان عمومی
  • برخورداری از مزایای دولتی و استانی

تفاوت اقامت کانادا و سیتیزن شیپ

مهم ترین تفاوت بین اقامت دائم و تابعیت کانادا این است که شهروندان کانادا ( سیتیزن شیپ کانادا ) دارای حق مسلم ورود و خروج از داخل خاک کانادا بدون هیچ سوالی هستند. در صورتی که فرد مقیم دائم کانادا هنوز تابعیت این کشور را نداشته بلکه تابع کشور یا کشورهای دیگری می باشد و در شرایط خاص می توان این فرد را از کانادا اخراج و یا از ورود او به این کشور جلوگیری نمود .

قانون مهاجرت کانادا IRPA تعیین شرایط خاص فوق را به عهده وزیر مهاجرت و اجرای آن را به عهده وزیر امنیت ملی و آمادگی شرایط اضطراری گذاشته است. در حال حاضر تنها شرط خاصی که مشخصا در قوانین پیش بینی شده است، آن است که اگر فرد دارای اقامت دائم ، مرتکب جرم بزرگی شود، می توان اقامت دائم او را باطل کرد و وی را از کشور کانادا اخراج نمود. باید بر این نکته تاکید کرد که حدود قانونی وزیر مهاجرت در تعیین شرایط خاص فراتر از این است. تفاوت های دیگر سیتیزن و اقامت دائم به شرح زیر می باشد .

  • حق شرکت در انتخابات استانی و فدرال
  • حق استخدام در پاره ای کارهای خاص (معمولا مشاغل حساس دولتی)

افراد مقیم کانادا PR در صورتی که در 5 سال به مدت 3 سال در کانادا زندگی کرده باشند می توانند درخواست سیتیزن شیپ ( پاسپورت کانادایی ) نمایند  و پس از آن از تمامی حق و حقوق شهروندی کانادا برخودار خواهند شد. سیتیزن شیپ های کانادا می توانند به راحتی و بدون نیاز به ویزا به کشورهایی که با کانادا تفاهم نامه دارند سفر، کار و زندگی نمایند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*

ارزشیابی مدارک تحصیلی WES کانادا
ارزشیابی مدارک تحصیلی WES کانادا
کانال و گروه تلگرام مهاجرت به کانادا
کانال و گروه تلگرام مهاجرت به کانادا